Co możesz zrobić, żeby zminimalizować spalanie samochodu?

Nabywając samochód większość osób myśli o tym jak dużo pali. Jest to bezsprzecznie ważny czynnik, dlatego że paliwo nie kosztuje mało i można na stacji paliw zostawić sporo pieniędzy. Co wpływa na wielkość spalania samochodu i czy można zrobić coś, aby je zmniejszyć?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najłatwiejszym sposobem jest zczytanie tej informacji z cyfrowego wyświetlacza, który jest w prawie każdym współczesnym pojeździe. Powinno się mimo wszystko wiedzieć, że dane te są przybliżone i nie zawsze wyświetlana wartość będzie prawidłowa. Przekonującą, ale czasochłonną metodą, jest zrobienie pomiarów samemu. W takiej sytuacji na początku należy napełnić pełen bak paliwa i zapisać jaki był przebieg, a następnie jeździć aż skończy się paliwo i ponownie zatankować do pełna. Mając wiedzę ile km udało nam się przejechać na pełnym baku oraz mając wiedzę jak wiele paliwa weszło do końca, możemy łatwo obliczyć spalanie. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość kilometrów, które przejechaliśmy między tankowaniami i pomnożyć razy 100. Tym sposobem otrzymamy średnie spalanie naszego auta przy przejechanym przebiegu. Bez dwóch zdań trzeba być świadomym, że zupełnie inne spalanie wyjdzie nam jeśli jechaliśmy autostradami, a inna wartość będzie jeśli poruszaliśmy się w dużym, zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Duże spalanie samochodu najczęściej powoduje kilka różniących się od siebie rzeczy. Bardzo często są to usterki techniczne pojazdu. Na przykład źle pracujący termostat wydłuża rozgrzewanie silnika, a w związku z tym spalanie paliwa może być większe nawet o 30%. Następną częścią, której niesprawność zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie są one sprawne to silnik pracuje nierówno, w konsekwencji paliwo nie jest dobrze dawkowane i często zwiększa się jego spalanie. Część, która nie jest bardzo oczywista i wiele osób o tym nie wie, a która wpływa na ilość spalanego paliwa w pojeździe, to opony. Za niskie ciśnienie w nich często przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa. Warto więc dbać o taki drobiazg. Mocno oczywistą sprawą, a mimo wszystko nie każdy jest tego świadom, jest coroczne wymienianie oleju, filtrów i dbanie o świece zapłonowe. 

Poza wadami pojazdu, na wysokość spalania wpływa nasza technika jazdy. Samochód pali o wiele więcej w trakcie tak zwanej agresywnej jazdy, ale również kiedy stoimy w korku.

Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?

Po pierwsze należy nie zapominać o zmianie biegów w odpowiednim momencie. Nie należy gwałtownie startować i jechać na pierwszym biegu dopóki nie osiągnie się 30 km/h. O wiele korzystniej pod względem oszczędności jest zmieniać biegi kiedy tylko możemy to zrobić. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Gwałtowne przyspieszanie oraz hamowanie zdecydowanie nie wpływa dobrze na spalanie samochodu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest obciążenie samochodu. O wiele mniejsze spalanie będzie, kiedy poruszą się nim tylko jedna osoba. Warto więc nie wozić w bagażniku rzeczy, których nie potrzebujemy. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to powinniśmy zrezygnować z podgrzewanych foteli i mocno ustawionej klimy, dlatego że wykorzystują one prąd, a to oczywiście ma wpływ na ilość spalanej benzyny.

Brak kategorii