Czy dzik naprawdę jest dziki? Jakie są te zwierzęta?

W ostatnich latach populacja dzika w Polsce niesamowicie powiększyła się i zwierzyna zaczęła wychodzić z lasów w celu poszukiwania pożywienia. Coraz częstszym widokiem jest dzik spacerujący po osiedlu. Co powinniśmy wiedzieć o dzikach? Czy musimy się ich bać i w jaki sposób uciec od nich?

Jak zachować się w trakcie spotkania z dzikiem?

Dziki są niesamowicie inteligentnymi zwierzętami, mają doskonały słuch i węch a także są w stanie wyczuć wroga ze 100 metrowego odcinka. Zwierzęta te żyją w watahach i są mocno rodzinne.

Dziki w momencie, w którym poczują niepokój to mogą okazywać agresję. Powinno się wiedzieć też, że są bardzo szybkie. Dorosłe jednostki potrafią biec z prędkością do 50 km/h, dlatego uciekanie przed nimi może się nie udać. Bardzo dobrym sposobem jest bardzo wolne oraz spokojne oddalenie się w inną stronę. Jeśli zdarzy się tak, że dzik ruszy do ataku to pomocny będzie krzyk, dlatego że zwierzęta te boją się hałasu, albo wejście na drzewo albo płot.

Jaka jest liczebność dzika w Polsce?

Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami przez co zazwyczaj spotkamy je w lasach. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, bardzo często zobaczymy je w miejscach, w których rosną dęby – zwierzęta te wyjątkowo lubują się w żołędziach. Najliczniej występują na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku wskazują, że w Polsce może ich być nawet 214 tysięcy sztuk.

Dziki jedzą to co jest w danym miejscu i momencie dostępne. Na obszarach leśnych żywią się żołędziami oraz nasionami sosny. Gdy wchodzą na ziemie uprawne poszukują buraków cukrowych, ziemniaków oraz cebuli. Zwierzęta te umieją też łapać niewielkie zwierzęta takie jak myszy oraz krety, nie gardzą padliną, a są sytuacje kiedy pożywią się też ślimakami, wijami albo dżdżownicami. 

Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce?

Przeludnienie dzików może być przyczyną naruszenia równowagi w ekosystemie więc zaczęły być potrzebne polowania na nie. Z powodu tego, że kiedy poczują zagrożenie stają się agresywne to polowanie na dziki w Polsce jest dosyć ryzykowne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska opisano szczegółowe informacje na temat warunków polowania na dziki. W ich trakcie wykorzystywać można jedynie broń myśliwską z gwintowanymi lufami i kalibrze minimum 5,6 mm. Jeśli chodzi o naboje myśliwskie, konieczne jest zastosowanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu jest także informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie obowiązuje zakaz strzelania do zwierzyny przy paśnikach albo lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce niesamowicie często jest nocą, gdyż zwierzęta te właśnie wtedy są bardziej aktywne. Obowiązkowa jest tutaj dobra orientacja w terenie, na którym polowanie ma mieć miejsce.

Źródło: organizator polowań na dziki

Hobby