Spływ kajakowy Krutynią – niesamowita przygoda

W ostatnich latach spływy kajakowe stały się bardzo popularne. Wybierają się na nie większe i mniejsze grupki znajomych, rodziny z dziećmi, ale także starsze osoby. Można zobaczyć spływy kajakowe trwające jeden dzień oraz takie, trwające 2-3, a nawet 7 dni. Z powodu zróżnicowania rzek w naszym kraju każdy może znaleźć coś dla siebie. Dzisiaj zajmiemy się przedstawieniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która uważana jest za idealny szlak zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co powinniśmy mieć na uwadze na temat rzeki Krutyni, co jest powodem, że jest ona tak popularna i jak wygląda spływ jej wodami?

Rzeka Krutynia – co warto o niej wiedzieć?

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, jej wody płyną przez Puszczę Piską a następnie Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym przebiega przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Sama rzeka ma długość 99 km i jest niesamowicie często wybieranym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych prawie wcale starorzeczy. Od tysiącleci płynie tym samym korytem. Co też ciekawe, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a z tego powodu jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, dlatego, że miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Mimo to będą również momenty, kiedy woda jest tylko do kostek.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za możliwie najpiękniejszy szlak do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest niezmiernie ciekawy oraz różnorodny. Płynąc Krutynią przesmykujemy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, w tym 60 km to jeziora. Podczas spływu ujrzeć można ciekawe rośliny i zwierzęta. Dosyć często można ujrzeć na trasie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika a także orła przedniego. Zazwyczaj spotykane w wodzie są gąbki oraz krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki dostrzec można dęby i wysokie sosny. Szlak wiedzie przez kilkanaście niewielkich jezior, które połączone są niedługimi rzekami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w wielu miejscowościach, ale jego start jest w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Najczęściej kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, jednak popłynąć nim można trochę dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kogo powinien zainteresować spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią nie jest najtrudniejszy. Mogą nim spokojnie płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt jest łagodny, a aż 60 km rzeki to woda bez nurtu. Spływ Krutynią jest polecany dla rodzin z dziećmi. Niesamowita natura, którą zobaczymy płynąc rzeką Krutynią, mobilizuje do spływu ogromne ilości ludzi. Dzięki sporej ilości miejsc do wypożyczenia kajaków w pobliżu rzeki, to szlak jest odpowiedni dla dużych wycieczek, ale także dla małych grup znajomych. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak żeby przepłynąć tylko jego pewną część, ale można też przepłynąć go w trakcie 2-3 dniowej wycieczki na Mazury, a nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co kilkanaście kilometrów zobaczymy stanice wodne, w których można:

  • zostawić kajak,
  • wypożyczyć domek campingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na polu namiotowym,
  • zamówić jedzenie, lub rozpalić ognisko,
  • wziąć prysznic i skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być świetną zabawą dla każdego i wcale nie musi być jednodniowy.

Turystyka